Představení rodu

Gonatodes je rod denních gekonů (výjimkou je Gonatodes antillensis), který je rozšířen ve střední Americe, v Karibiku a v severní části jižní Ameriky. Tento rod představuje v současnosti již třicet dva druhů, nejvíce druhů Gonatodů se vyskytuje ve Venezuele. Je velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti budou popsány některé další nové druhy Gonatodů. V Evropě, stejně jako v USA, se chová v současnosti 14 - 15 různých druhů.

Dospělí samci rodu Gonatodes dosahují celkové délky od 65 - 120 mm, samice jsou o něco menší. Rod je pohlavně dichromatický, samci jsou, na rozdíl od samic, výrazně zbarveni. Avšak i zde však existují tři výjimky - Gonatodes daudini, Gonatodes chucuri a Gonatodes lichenosus. Mláďata mají barvu samic, nástup změny zbarvení mladých samců začíná ve věku přibližně 4 - 6 měsíců.

Tito gekoni nemají na spodních částech svých prstů přísavné lamely a proto nejsou schopni se pohybovat po velmi hladkém povrchu (sklo, plast).

Gonatodi žijí převážně na přízemních částech kmenů stromů, na pařezech, spadlých stromech, v některých případech i na zdech domů. Jsou poměrně plaší, samci i samice jsou teritoriální. Nemilují přímé ostré slunce. Živí se drobným hmyzem, sladký nektar odmítají. Měsíc po páření samice kladou jedno vejce, přičemž svá vejce nelepí k podkladu. Vylíhlá mláďata mají celkovou délku 25 - 30 mm.