G. albogularis fuscus - info k chovu

Popis druhu

Typické je výrazně rozdílné zbarvení samců a samic. Samci jsou velmi výrazně zbarvení (oranžovo-žlutá hlava, stříbřitě šedé tělo a černý ocas s bílou špičkou na konci), samice jsou pak poměrně nevýrazné (hnědo-černo-bíle skvrnité). Mláďata mají barvu samic, ve věku 4 - 6 měsíců se začínají mladí samci zbarvovat. Další zvláštností u rodu Gonatodes je skutečnost, že nemají na prstech přísavné lamely jako například jiní denní gekoni (Phelsuma nebo Lygodactylus) a nemají tudíž schopnost běhat po skle. Po zdrsněném svislém povrchu však běhají zcela běžně.

Terárium

Své Gonatody chovám v menších teráriích (převážně v45-50xš30xd30cm), která jsou orientovaná na výšku. Terária jsou poměrně dobře zarostlá (bromélie, tillandsie, mini-orchideje, potos, fikus benjamina, drobnolisté popínavé rostliny apod.), Gonatodi jsou totiž obecně plašší než např. Phelsumy. Dvě boční stěny každého terária mám rovněž pokryty lisovaným korkem, aby se zvětšil jejich životní prostor. Svisle i vodorovně orientované dekorativní kořeny jsou nejen pěkné ale Gonatodi po nich také často běhají. Chovám je pouze v párech, vyšší počet jedinců, a to ani samic v teráriu nedoporučuji. Jako substrát používám převážně smíchanou hlínu s pískem v poměru 1:1.

Nároky na teplo

Přes den cca 25 - 28 °C (místně až 30 °C), přes noc pokles na pokojovou teplotu, na zimu obecně trochu snižuji teploty. Některé ze samic na zimu odděluji od samců.

Vlhkost:

Přibližně 65 %, rosení 1x denně

Světlo

dospělci - 1x UVA/UVB trubice (rozhodně však není podmínkou!), spíše však preferuji 1 nízko - watážní (5W nebo 10W) bodovku. Obecně je třeba ale říci, že Gonatodi se prakticky nevyhřívají a zdroj UVA/UVB není pro ně zdaleka tak klíčový tak jako např. pro Phelsumy. Dokonce pro mláďata v ŽÁDNÉM případě nedoporučuji expozici UVA/UVB trubicí nebo UVA/UVB žárovkou, neboť může dojít k velikým problémům se svlékáním a následnému úhynu mláděte. Svá vylíhnutá mláďata odchovávám výhradně pod obyčejnými žárovkami nebo zářivkami, a to prakticky se 100% úspěšností.

Krmení

Malý měkký hmyz úměrný velikosti jedince - cvrčci, nelétavé octomilky, mouchy, mouční červi, moli, rybenky, svinky apod. Pro čerstvě vylíhlá mláďata (20 - 25 mm) je nezbytné mít přiměřeně malé krmení. Nabídnuté sladké nektary Gonatodi nelížou. Malá miska s vodou a nadrcený vápník, ten zejména pro vejce kladoucí samičky, je v teráriu vždy k dispozici. Pravidelně podávat vitamíny včetně vitamínu D3.

Dospělost

V cca 10 - 12 měsících. Páření doporučuji až od 12 měsíců věku.

Kladení vajíček

Vždy po jednom co 3 - 4 týdny, samice vajíčko zahrabe do substrátu nebo uloží na vhodné skryté místo např. pod kůru, do dutiny v korku apod. - záleží na daném druhu Gonatoda.

Inkubace

Při 27 °C cca 60 - 90 dní, v teráriu inkubace trvá déle.

Obecně lze konstatovat, že Gonatodes albogularis fuscus není náročný na chov, docela dobře se i rozmnožuje, mláďata jsou velmi odolná.